SHARE

It was a season of highs and lows once again throughout Western New York on the ball field. 2018 is in the books and after a lot of juggling in scheduling with all of the rain to start the year we still had a lot to celebrate.

Lancaster, Maryvale, Roy-Hart, Silver Creek-Forestville, Brocton and St. Francis baseball teams all finished strong.

What a start though for Sweet Home as senior pitcher Josh Bystrak tossed a complete game to open up the season – incredible. Charlie Mack was drafted by the Minnesota Twins and Chuck Senn (Cattaraugus -Little Valley) recorded his 600th win. Here are our 1st, 2nd, 3rd teams and our honorable mentions:

2018 All-WNYA Baseball First Team

Player of the Year
Cole O’Connor St. Francis
First Team
Dylan Vincent Olean
Jon Wilson Lake Shore
John Goss Depew
Max  Giordano Lancaster
Ryan Voight Lancaster
Will Carlone St. Joe’s
Jack Collins Canisius
Jacob Brunning Roy-Hart
Dan Robertson Springville
Thomas Evans Orchard Park
Charles Mack Williamsville East
Seth Schrader Fredonia
Derrick Walters Fredonia
Coach of the Year
Jeff Helmbrecht West Seneca West

 

2018 All-WNYA Baseball 2nd Team
Sean McKinney Lockport
Alex Zulia St. Joe’s
John Bender Wilson
Ryan Mansell Lancaster
Joe Dell’Oso Starpoint
Charlie Brunning Roy-Hart
Mike Hartman St. Francis
Mike O’Brien Clarence
Zach LaPlante Kenmore West
Joe Mack Williamsville East
Tyler Birdd Iroquois
Patrick Cardenuto West Seneca West
Zach Parr Olean

 

2018 All-WNYA Baseball 3rd Team
Ben Damiani Lancaster
Connor Desiderio Maryvale
Vinnie Capolupo St. Joe’s
Tom Bednarski Lancaster
Trevor Janese Niagara Falls
Nate Lockwood Lake Shore
Vinny Cenname West Seneca East
Ryan Peterson Nichols
Ian Evans Wilson
James Fillippelli Niagara Wheatfield
Sam Mullen Silver Creek
Brett Kochanski Cleve-Hill
Cole Laskowski St. Mary’s of Lancaster

 

2018 All-WNYA Baseball Honorable Mentions

Brandon Orr-Akron

Jake Cummings- Akron

Derek Holtz- Akron

Liam Ward- Albion

Thomas Furmanski- Albion

Collin Strade- Allegany-Limestone

Sean McAfee- Allegany-Limestone

Sean Hayes- Bishop Timon

Brian Herrmann- Canisius

RJ Brandon- Canisius

Connor Crabtree- Cassadaga Valley

Chase McIntyre- Cassadaga Valley

Devin Pope- Chautauqua Lake

Kyler Majka- Chautauqua Lake

Tommy Zolnowski- Cheektowaga

Jon White- Clarence

Isiah Correy- Clarence

Jordan Wade- Clymer

Joe Pagano- Depew

Zac Buck- Depew

Ethan Krakowski- Depew

Adam Scibetta- Depew

Alex Baase- East Aurora

Brock Blecha- Franklinville

Issac Kopp- Franklinville

Jacob Peters- Franklinville

Trey Swartz- Fredonia

Aaron Hair- Frewsburg

Trent Gray- Frewsburg

Brian Norsen- Frontier

Josh Nagele- Frontier

Trevor Mercado- Gowanda

Art Meany- Grand Island

Colby Muggli- Grand Island

John Griffin- Grand Island

Jake Storey- Hamburg

Dylan Crowley- Hamburg

Kyle Borrello- Hamburg

Tyler Scheffler- Holland

Nolan Perry- Holland

Nick Partsch- Iroquois

Calvin Gawlik- Iroquois

Bryce Jackson- Jamestown

Drew Boggs- Jamestown

Aiden Bova- Kenmore East

Dan Spors- Kenmore East

Joe Watson- Kenmore East

Vinny Lodestro- Kenmore East

Dom Schmidt- Kenmore West

Andrew Fron- Kenmore West

Alex Rodriguez- Lackawanna

Chris Swiatek- Lackawanna

Bryce Toth- Lakeshore

Spencer Kwilos- Lakeshore

Aaron Freeman- Lakeshore

Vinny Stutz- Lancaster

Kyle Backert- Lancaster

John Rogowski- Lancaster

Nick Castellana- Lancaster

Alec Tamburri- Lancaster

Mat Carden- Lew-Port

Shane Kowalski- Lew-Port

Rhees Perry- Lockport

Andrew Gault- Lockport

Brian Fry- Medina

Nate Sherman- Medina

Trevor Luthart- Medina

Chris Goyette- Medina

Hunter Desiderio- Maryvale

DeAnte Mecca- Maryvale

Paul Tripi- Maryvale

Anthony Kinney- Niagara Falls

Tom Peltier- Niagara Wheatfield

Ben Salomon- Niagara Wheatfield

Kyle Toth- North Tonawanda

Brandon Zielinski- North Collins

Blake Harlock- Orchard Park

Josh McTigue- Orchard Park

Nate Wereski- Orchard Park

Zach Mecca- Orchard Park

Jack Dwaileebe- Olean

Lucas Chapman- Olean

Nick Crandall- Olean

Josh Miles- Olean

Max Schmarder- Olmsted

Trent Mihalko- Pine Valley

Devin Foster- Randolph

Mason Pagett- Randolph

Issac Hind- Randolph

Al Xapsos- Roy- Hart

Ben Schwab- Roy- Hart

Gavin Boyle- Roy-Hart

Alex Bogosian- Silver Creek

Zach Rybak- Silver Creek

Austin Lux- Springville

Jarrett Wolf- Springville

Shaun Wright- Springville

Aaron Chase- Starpoint

Jake Walters- Starpoint

Andrew Michalski- St. Francis

Brett Hilton- St. Francis

Jack Haxton- St. Francis

Hitch Edwards- St. Francis

Alex D’Anniballe- St. Joe’s

Alex Depczynski- St. Joe’s

Patrick Basil- St. Mary’s

Christian Szablewski- St. Mary’s

Luke Heil- Southwestern

Cole Snyder- Southwestern

Mitchell Pascarella- Southwestern

Shawn Romanowski- Sweet Home

Josh Bystrak- Sweet Home

Anthony Angelo- Tonawanda

Jake Eiss- Tonawanda

Josh Mouton- Tonawanda

Austin Schroeder- Tonawanda

Bret Babcock- Westfield

Josh Sheehan- West Seneca East

Chase Chodowski- West Seneca West

Connor Schermerhorn- West Seneca West

Connor Reinlander- West Seneca West

Anthony DeJoseph- West Seneca West

Gunnar Weppner- Williamsville East

John Moran- Williamsville East

Jake Tuholski- Williamsville North

Anthony Battaglia- Williamsville North

Cam Zurat- Williamsville North

Luke Terry- Williamsville North

Ahmed Morales- WNY Maritime

Courage Award Winners

AJ Hammer- Depew

Simon Krywcun- Maryvale